
t e r a p i a w i d z e n i a.
Terapie widzenia (trening wzrokowy, ang. Vision Therapy – VT) to indywidualny, nadzorowany przez specjalistÄ™ program ćwiczeÅ„ wzrokowych, majÄ…cych na celu usprawnienie, rehabilitacjÄ™ i rozwój procesu widzenia. Skuteczność terapii widzenia zostaÅ‚a potwierdzona naukowo w przypadkach zaburzeÅ„ ruchów oczu, niezezowych zaburzeÅ„ widzenia obuocznego, zeza (tropii), niedowidzenia (ambliopii), zaburzeÅ„ akomodacji, fiksacji, czy wystÄ…pienia zaburzeÅ„ wzrokowych w konsekwencji urazów czy udarów mózgu oraz struktur odpowiedzialnych za ruchomość gaÅ‚ek ocznych. Mimo niewielkiej popularnoÅ›ci tego typu terapii w Polsce, VT stosowane jest na caÅ‚ym Å›wiecie (gÅ‚ównie w Stanach Zjednoczonych) od ponad 50 lat, cieszÄ…c siÄ™ ogromnym sukcesem w wyprowadzaniu zaburzeÅ„ widzenia na różnych poziomach - czego dowodzÄ… publikacje naukowe powstajÄ…ce na caÅ‚ym Å›wiecie.
​
Ze wzglÄ™du na fakt, że wiele z wyżej wymienionych zaburzeÅ„ jest nastÄ™pstwem rozwijajÄ…cego siÄ™ procesu chorobowego, niezwykle ważne jest, aby przed zaplanowaniem treningu wzrokowego każdy pacjent byÅ‚ uprzednio badany przez lekarza specjalistÄ™, m. in. okulistÄ™, neurookulistÄ™, neurologa. Program ćwiczeÅ„ jest indywidualnie zaplanowany i uzależniony od wyników przeprowadzonych badaÅ„ okulistycznych i optometrycznych (wedÅ‚ug standaryzowanych testów) tak, aby byÅ‚ optymalnie dopasowany do aktualnego stanu ukÅ‚adu wzrokowego pacjenta.
Terapia obejmuje ćwiczenia wykonywane w gabinecie odpowiednio do tych celów przystosowanym i/lub ćwiczenia domowe, wykonywane przez pacjentów we wÅ‚asnym zakresie, po wczeÅ›niejszym ustaleniu planu i zakresu ćwiczeÅ„.
W ramach terapii gabinetowej używany jest specjalistyczny sprzęt (m.in. pryzmaty, filtry, soczewki, narzędzia specjalistyczne, programy komputerowe).
DÅ‚ugość trwania terapii jest szacowana indywidualnie - w zależnoÅ›ci od stanu nieprawidÅ‚owoÅ›ci ukÅ‚adu wzrokowego - i może trwać od kilku tygodni, aż po okres kilku lat. CzÄ™stotliwość spotkaÅ„ w gabinecie oraz wykonywania ćwiczeÅ„ domowych jest dobierana indywidualnie. Dodatkowo terapii towarzyszy staÅ‚a kontrola u specjalisty prowadzÄ…cego. Terapia wykonywana jest pod okiem osób odpowiednio pod tym kÄ…tem wykwalifikowanych, pod staÅ‚ym nadzorem optometrysty prowadzÄ…cego pacjenta.
Ważnym aspektem przed rozpoczÄ™ciem terapii jest oszacowanie jakie parametry ukÅ‚adu wzrokowego mogÄ… podczas trwania terapii zostać poprawione, a także czego terapia nie bÄ™dzie w stanie polepszyć. W zależnoÅ›ci od wieku pacjenta, jak i stanu oraz stopnia adaptacji ukÅ‚adu wzrokowego, terapia daje wiÄ™ksze lub mniejsze korzyÅ›ci. Specjalista zajmujÄ…cy siÄ™ terapiÄ… widzenia na podstawie zmierzonych parametrów optometrycznych oraz wyników okulistycznych powinien okreÅ›lić czas trwania terapii i szacowane rezultaty. Efektywna terapia wymaga regularnoÅ›ci, a także postÄ™powania wedÅ‚ug okreÅ›lonych zasad.
Terapia widzenia dedykowana jest zarówno dzieciom, jak i osobom dorosÅ‚ym i oparta jest na terapii ukÅ‚adu nerwowego pod kÄ…tem wzrokowo-motorycznym. Spektrum zaburzeÅ„ i symptomów, w których trening wzrokowy jest sÅ‚usznym rozwiÄ…zaniem jest bardzo duże:
-
zaburzenia układu wzrokowego po urazach, udarach lub w wyniku innych uszkodzeń układu nerwowego
-
dysfunkcje w napięciu mięśniowym
-
uciekające oko - stale ustawione w zezie lub uciekające okresowo (np. przy zmęczeniu, podczas stresu lub choroby), zezowanie wciąż jednym okiem lub naprzemiennie
-
problemy z ruchami oczu - kompensowanie ruchów oczu ruchami gÅ‚owy
-
trudnoÅ›ci z koordynacjÄ… oko - rÄ™ka, zaburzenia z motorykÄ… ciaÅ‚a, utrzymywaniem równowagi
-
zaburzenia widzenia zwiÄ…zane z wystÄ™pujÄ…cÄ… zaćmÄ… (terapia stanów po operacji zaćmy - nawet u kilku miesiÄ™cznych dzieci)
-
zamazane widzenie przy obserwacji przedmiotów z bliska i/lub z daleka
-
mrużenie oczu, bóle gÅ‚owy, bóle oczu, zamykanie lub zasÅ‚anianie jednego oka
-
epizody podwójnego widzenia
-
pieczenie, swędzenie, łzawienie oczu, szybkie zmęczenie przy czytaniu, słabe zdolności czytania
-
brak prawidÅ‚owej oceny odlegÅ‚oÅ›ci, przybliżanie przedmiotów bardzo blisko
-
zamazany obraz po dłuższym wysiłku wzrokowym, powolne wyostrzenie obrazu przy każdorazowej zmianie odległości obserwacji
-
skarżenie siÄ™ na zmÄ™czenie ogólne lub zmÄ™czenie oczu podczas wysiÅ‚ku wzrokowego, problemy z koncentracjÄ…
-
poruszanie gÅ‚owÄ… podczas czytania, Å‚Ä…czenie siÄ™ (zlewanie) sÅ‚ów przy czytaniu, omijanie linijek tekstu/wyrazów podczas czytania, używanie palca do wskazywania czytanego tekstu
-
problemy z utrzymywaniem uwagi
-
mylenie sÅ‚ów o podobnie brzmiÄ…cych poczÄ…tkowych literach
-
obniżony poziom rozumienia czytanego tekstu
-
mylenie liter, problem z pisaniem pomiędzy liniami
-
mylenie stron (prawo, lewo, góra, dóÅ‚)
-
trudności z wykonaniem zadań na czas, problemy z zapamiętywaniem informacji wzrokowej
​
Autor: Monika Czaińska